Hazai Futball

Emlékezés Rakaczki Bencéről

12_o_rakaczki_hz_jpg.jpg

Élete legszebb nyara lehetett volna… Túl a sikeres érettségin, túl az álmai beteljesülésén, az NB I-es bemutatkozáson, mindössze 18 esztendősen. Előtte a jól megérdemelt szabadság, a június napsütéses pezsgése, a Diósgyőrtől kapott profi szerződés, majd az alapozás abban a tudatban, hogy nevelőegyesülete első számú kapusa lehet.

Ehelyett élete legborzalmasabb nyara lett...

Fájdalmakkal, majd a rettenetes diagnózissal, kórházzal, kemoterápiás kezelésekkel, elzárva a külvilágtól. Kettétört karrier, kettétört fiatalság, kettétört élet...

fuzer_10_097.jpg„Azt is mondhatnám, a labda többet ér minden gyógyszernél és kezelésnél. Ez az igazi életerő." – Rakaczki Bence. Fotó: szirmaigorog.hu, 2010.

GYEREKKOR

Rakaczki Bence 1993. május 14-én született Miskolcon. Édesapja, Rakaczki János a Szirmai Görögkatolikus Parókia tagja, az Istenbe vetett hit pedig fia életét is végigkísérte, a későbbi kapustársa, Tajti Norbert visszaemlékezése szerint még lefekvés előtt is a Bibliát olvasta.

„Soha nem volt negatív élményem a vallásommal kapcsolatban. Sőt! Többször kérdezgettek a vallásom felől a csapattársak, én pedig szívesen válaszoltam nekik."- mesélte Bence később arról, miként egyeztethető össze a vallás és a futball világa. De hogyan lett egyáltalán labdarúgó?

„Annál a Szentiványi Józsefnél kezdtem el focizni, aki most másodedzői feladatokat lát el Szentes Lázár mellett. Hétévesen egy osztálytársam – név szerint Sipos Ádám, aki a DVTK U18-as csapatában játszik jelenleg – hívására kezdtem el futballozni. Már akkor is egy fejjel magasabb voltam a többieknél, adta magát, hogy kapus legyek, de szeretek, főleg kispályán mezőnyben is játszani."– emlékezett vissza 2012-ben első és utolsó klubja, a Diósgyőr hivatalos honlapjának.

avasi_bucsu_11_022_1.jpgBence szabadidejében inkább kijött a kapuból, és a mezőnyben futsallozott. Fotó: szirmaigorog.hu, 2011.

2003-ban, a Miskolci Sportiskolában ismerkedett meg a labdarúgás alapjaival.

2004 szeptemberétől a Fráter György Katolikus Gimnázium és Kollégium nyolcévfolyamos tagozatának a tanulója lett. Napjainkban már az iskola évenként kiosztja a Rakaczki Bence-emlékdíjat, amelyet olyan diák kaphat meg, aki méltó utóda Bencének a hitéletben, a tanulmányokban és a sportban.

„A suliban egész jó kis csapatunk volt, a Fráter gimivel kis híján bejutottunk az országos döntőbe. Ügyes srácok voltak a csapattársaim, azonban igazából nem volt nehéz dolgunk, mert Rakaczki Bence állt a kapunkban, alig kaptunk gólt, egy-két találattal már meccset lehetett nyerni." – emlékezett vissza ezekről az időkről a szintén diósgyőri nevelés Bacsa Patrik.

A suliban itt fociztak annak idején a jóbarát Bacsa Patrikkal. Aztán mindketten az NB I-ig vitték...

2006 augusztusában a Miskolci Sportiskolából átkerült a DVTK U15-ös csapatához a tehetséges kapus, és végigjárta a ranglétrát a Diósgyőr utánpótlás csapataiban.

Amikor egyre biztosabbá vált, hogy labdarúgó karrierje lesz, megkérdezte a gimnázium igazgatóját, hogy hiányozhat-e bizonyos órákról a sűrűsödő edzések miatt. Azt a választ kapta, hogy csak akkor, ha a hiányzások nem mutatkoznak meg a tanulmányi eredményein. Ettől fogva Bence még jobb jegyeket szerzett, sok futballistával ellentétben nem tette félre az iskolát, sőt, kiváló tanuló volt.

lead_338w.jpg

„A focit és a tanulást együtt terveztem. Persze akkor még nem tudtam, hogy felvesznek-e az egyetemre. Tudtam, hogy a focit nem lehet nyugdíjas koromig csinálni, kell, hogy legyen mellette diplomám, ezért  döntöttem így szüleimmel." – árulta el 2012-ben, már nagybetegen a Miskolci Egyházmegye akkori honlapjának.

Rakaczki aktív tagja volt a szirmai egyházközösségnek, szabadidejében részt vett a táboraikon, rendezvényeiken. Az alábbi galéria bemutatja a tizenéves Bencét ezeken az eseményeken.

A HÁTTÉRBEN

2006 és 2010 között a DVTK utánpótláscsapataiban összesen 72 hivatalos mérkőzésen védett, érdekesség, hogy 1 gólt is szerzett, 11-esből. Az is az igazsághoz tartozik, hogy kétszer kiállították, kutatómunkám során nem derült ki, hogy miért.

A 2010-11-es szezonban bemutatkozott az NB II-ben 1 alkalommal csereként, az igazi áttörés azonban a következő szezonban történt...

A Diósgyőr csodával határos tavaszi győzelmi sorozattal 2011-ben visszajutott az NB I-be a fő rivális Nyíregyházát beelőzve. A fociláz óriási volt a városban...

Olyan későbbi közönségkedvencek csatlakoztak a csapathoz akkoriban, mint a spanyol élvonalbeli tapasztalattal rendelkező José Luque, Francisco Gallardo vagy az idehaza jól ismert Tisza Tibor és a villámléptű Seydi. És velük edzett Rakaczki Bence, akit a diósgyőri legenda, az akkori kapusedző Veréb György hozott fel az első csapathoz.

„Ennyi év tapasztalatával a hátam mögött már hamar észreveszem, ki az, aki kiemelkedőbb. Rakaczki Bence, aki kimagasló tehetség volt, hosszú évekre megoldhatta volna a kapusproblémát Diósgyőrben. Nagyon tehetséges, emberileg és technikailag is fantasztikus gyerek volt, Isten nyugosztalja." 

A DVTK bravúrosan szerepelt 2011 őszén – immár az első osztályban. A dobogóért mentek, és a meccseken 8-10.000 néző buzdította az együttest még a régi, "bástyás" lelátós stadionban.

bal_111022_188.jpgBálban 2011.október 22-én. Fotó: szirmaigorog.hu

Az események aztán felgyorsultak Rakaczki Bence életében… 

AZ ELŐTÉRBEN

2011. november 6-án bemutatkozott a a Diósgyőr felnőtt csapatában az azóta már megszűnt Ligakupában: a DVSC ellen dobták be a 82. percben.

340887_246213918767503_1838022186_o_1.jpgBár a Ligakupa nem számított rangos sorozatnak idehaza, Rakaczki Bence TV-s meccsen mutatkozott be. Fotó: Sport TV

November 27: Közel állt ahhoz, hogy az utolsó őszi fordulóban, a Ferencváros ellen teltház, 11 000 néző előtt debütáljon az NB I-ben, mert a sorban előtte lévő kapusok sérüléssel bajlódtak, de Benczés Miklós nem merte betenni a mindössze 18 esztendős Rakaczkit, ezért a sérült Ivan Rados állt a kapuban. A Diósgyőr 3-2-re elveszítette a rangadót, Rados potyagólt is kapott, valószínűleg mert nem volt 100 százalékos állapotban… Bence először volt kispados az NB I-ben.

November 30: A Győri ETO elleni Magyar Kupa-mérkőzést végigvédte. 1-1 lett az odavágó Miskolcon, 5000 néző előtt, hétköznap este.

raka9_1.jpgA diósgyőri ultrák előtt a Magyar Kupában.

December 3: A Győri ETO elleni Magyar Kupa visszavágón is ő állt a kapuban. Vagy épp repült… A DVTK 4-1-es vereséget szenvedett, ezzel kiesett a sorozatból.

raka11.jpgMint látható, Győrben nem volt akkora érdeklődés a csapat iránt, mint Diósgyőrben…

2012 januárjában behívták a magyar U19-es válogatott összetartására.

Február 6-tól tíz napig a törökországi Belekben edzőtáborozott a Diósgyőrrel.

409277_294989120556649_1396258901_n.jpgAlapozás Törökországban, 2012 február.

A tavaszi szezonban nem ment úgy a Diósgyőrnek, mint ősszel, visszacsúsztak a középmezőnybe, Bencés Miklóst pedig Szentes Lázár váltotta a kispadon. Aztán az első számú kapus, Ivan Rados megsérült, így Rakaczki Bence április 20-án a DVSC elleni bajnokin már a kispadon ült Tajti Norbert tartalékjaként, aki így emlékezett vissza társa debütálásáról az NB I-ben:

2012. május 3:

„Egy fiatalember volt a szobatársam, aki még elalvás előtt is a Bibliát olvasta! Soha senkire egy rossz szava nem volt, örökké mosolygott! Igaz, visszahúzódó volt, de ambiciózus, aki mindig komolyan vette a focit, az edzést! Azon az együtt töltött estén is sokat beszélgettem vele, és figyelt minden szavamra, és próbálta megfogadni azokat!"

Május 4: „Aztán a meccs reggelén volt egy fura érzésem, mondtam is neki: >>Bencus készülj, mert sosem lehet tudni.<< Aztán eljött a meccs, és annak is a második félideje, amikor megsérültem… Szegénykémen láttam, mennyire izgul. De aztán beállt, és mintha több száz meccse lenne, lehozta a hátralévő időt!"

img_7696.JPGA gyerekkori álom valóra válásának pillanatai: Rakaczki Bence NB I-es labdarúgó lett.

„Aztán meccs után odajött és azt mondta: köszönöm! Én meg büszke voltam rá, és most is az vagyok!!! Örülök, hogy ismerhettelek, és én legalabb annyit tanultam tőled, mint Te tőlem!
Isten veled Bencus!
Barátod, szobatársad!"

Érdekes, a kapusedző Veréb György pedig úgy emlékezett tanítványa bemutatkozására, hogy saját maga izgult, Bence pedig nyugtatta: „Ne aggódjon Gyuri bácsi, megoldom a feladatot!"

Megoldotta. A hátralévő bő 20 percet lehozta kapott gól nélkül, így a Diósgyőr megőrizte 2-1-es vezetését, és végre ismét győzött.
12_o_rakaczki_hz_jpg_1.jpgFotó: Nemzeti Sport

OTP Bank Liga, 27. forduló

Pécsi MFC-Matias - Diósgyőri VTK 1-2 (1-2)

Pécs, 1500 néző. Játékvezető: Németh Ádám (Szpisják Zsolt, Albert István).
PMFC-Matias: Dibusz - Simonfalvi, Čaušić, Todorović, Marović - Nagy J., Šćepanović - Horváth Zs., Frőhlich, Regedei - Bajzát. Vezetőedző: Mink Olivér.
DVTK: Tajti - Vági, Vadász, Raković, Frizoni -  Abdouraman, Takács - Tisza, Sekour,  Luque - Bacsa. Szakmai igazgató: Szentes Lázár

Csere: Šćepanović helyett Zeljkovič a 64., Bacsa helyett Seydi a 69., Tajti helyett Rakaczki a 72., Frőhlich helyett Andorka a 76., Marović helyett Goia a 88., Frizoni helyett Dobos a 93. percben.
Sárga lap: Frőhlich a 41. percben
Gólszerző: Luque (0-1). a 2., Čaušić (1-1) a 12., Tisza (1-2) a 45+1. percben.

A pénteki mérkőzést a Sport M közvetítette, a meccs után a pálya szélén pedig a vezetőedzők előtt az érettségi előtt debütáló Rakaczki Bencét szólaltatták meg, aki óriási szenvedéllyel, fülig érő mosollyal nyilatkozott. Elmesélte, hogy hozott magával tankönyveket, a buszon visszafele tanul, de „azért az ünneplésnek is lesz helye...", ahogy fogalmazott.

1451rakaczki_1.jpgElső NB I-es mérkőzés után első élő TV-interjú Takács Ritával – Rakaczki Bencével nagyot fordult a világ.

Május 5: Másnap, szombaton már a Diósgyőr hivatalos honlapján jelent meg vele interjú, ahol az NB I-es bemutatkozásról és a közeljövőről is nyilatkozott.

„Láttam, hogy integetnek, mert Tajti Norbert nem tudja folytatni a játékot. Gyuri bácsi (Veréb György - a szerk.) szólt, hogy kezdjek el intenzívebben melegíteni, majd lőtt is néhányat, utána felvettem a kapusmezt és jött a csere. Kicsit izgultam, mielőtt pályára küldött volna Szentes Lázár, de utána már csak a mérkőzésre koncentráltam. Nagyobb teher hárult rám ezúttal, mint a korábbi Ligakupa-, vagy akár Magyar Kupa-mérkőzéseken, mert ez mégis csak az NB I., illetve egy nagyon rossz szériában volt a csapat. Amikor beálltam, 2-1-re vezettünk, így papíron egyszerű volt a feladat: ha nem kapok gólt, akkor nyerünk."
img_7747_1.jpg

– Még ki sem ünnepelted igazán a Pécs fölötti győzelmet és a debütálást, de megfordult már a fejedben a jövő vasárnapi Honvéd elleni mérkőzés?

- Persze, megfordult. Ivan Radoš sérülés miatt hiányzott a pécsi mérkőzésről, Tajti Norbert most sérült meg, úgyhogy könnyen lehet, hogy én védek. Ha rám esik a választás, akkor vállalom! Sűrű hét elé nézek, mert hétfőn magyarból, kedden matematikából, szerdán történelemből, csütörtökön angolból érettségizek, Pécsre is vittem magammal tanulnivalót. Az ötödik tantárgy padig az informatika lesz, mert arra van szükségem, hogy fölvegyenek a Miskolci Egyetem Földtudományi Karára. De összeegyeztethető a kettő csak arra kell figyelnem, hogy érettségi előtt az érettségire, edzés előtt pedig az edzésre koncentráljak maximálisan.

Május 7-10-ig az írásbeli érettségiket tette le Bence.

„Jól alakultak az események, egyedül a magyart érzem úgy, hogy kicsit gyengébben sikerült. Hétfőn még nagyon izgultam, de ahogy teltek a napok, egyre jobban belejöttem és csütörtökön az angol előtt már csak az egészséges várakozás volt bennem." – nyilatkozta a dvtk.eu-nak Rakaczki a DVTK-Honvéd meccs után, elmondása szerint nagyobb lámpalázat érzett az érettségin, mint a hazai bemutatkozáson.

Május 12: Takács Péter, aki Bence csapattársa, barátja és szinte szomszédja volt Miskolc szirmai részén, így emlékezett Rakaczki hazai élvonalbeli bemutatkozására:

„Emlékszem, az első olyan NB1-es meccsed előtt, mikor kezdő voltál a csapatban, a mérkőzés előtti edzés után odajöttél hozzám, és kissé szégyenlősen megsúgtad, hogy >>nagyon izgulok Taki!<< Akkor én azt mondtam, ne aggódj Bence, a jó Isten segít majd nekünk ha hiszünk és remélünk!"

Május 13: „Másnap, a meccs előtt elmentünk a templomba imádkozni Bencével hinni és remélni, hogy győzünk aznap."

Rakaczki a következőképp emlékezett:

„Persze izgultam. Azonban csapattársaim és a kapusedzőm, Veréb György végig csak bíztattak meccs előtt. Próbáltam úgy felfogni, hogy ez egy ajándék, hogy én ilyen fiatalon bemutatkozhatok az NB I-ben. Meccs előtt sokat imádkoztam is. Hála Istennek, amikor elkezdődött a meccs, már elmúlt a lámpaláz, inkább megtiszteltetésnek éreztem, hogy ennyi ember előtt szerepelhetek."

img_7921-600x400.jpg

Nem meglepő, hogy izgult, hiszen a forduló zárómérkőzésére 7000 szurkoló látogatott ki, és a médiaérdeklődés is felfokozott volt, hiszen a Diósgyőr és a Honvéd is a 4. helyért, vagyis a nemzetközi kupaindulásért harcolt.  A hazai csapat hátrányból fordítva győzött! Rakaczki ziccereket hárított, óriási teljesítményt nyújtott.

OTP Bank Liga, 28. forduló

Diósgyőri VTK - Budapest Honvéd FC 2-1 (1-1)

Diósgyőr, 7000 néző. Játékvezető: Bognár Tamás (Lémon Oszkár, Mohos Milán).
DVTK: Rakaczki - Vági, Raković, Nagy T., Frizoni - Takács P., Abdouraman - Bacsa, Sekour, Luque - Tisza. Szakmai igazgató: Szentes Lázár.
Bp. Honvéd: Kemenes - Lovrić, Debreceni, Botis, Hajdú - Hidi, Horváth A. - Vécsei, Ivancsics, Tchami - Délczeg. Vezetőedző: Supka Attila.

Csere: Raković helyett Vadász a 46., Luque helyett Seydi a 60., Ivancsics helyett Hadžić a 62., Hajdú helyett Németh a 72., Lovrić helyett Marshal a 75., Takács P. helyett Gohér a 88. percben.
Sárga lap: Raković a 7., Frizoni a 12., Hajdú a 24., Vécsei a 76., Debreceni a 79., Tchami a 92., Vági a 92. percben.
Gólszerző: Délczeg (0-1) a 3., Tisza (1-1) a 24., Tisza (2-1) a 48. percben.

640_3-3-rakaczki_bence_hgy_04_1.jpg

„Nagy pozitívum a győzelem, emellett fontos tényező, hogy a nagyon korán kapott gól után meg tudtuk fordítani a mérkőzést. Ehhez két jó egyéni teljesítmény is hozzájárult, Tiszáé és Rakaczkié is döntő volt. A szerencse is mellettünk állt, ellenfelünknek hatalmas helyzetei voltak, kettő, három olyan is, amiről senki nem tudja, hogy miért nem került a kapunkba a labda." – nyilatkozta a mérkőzést követően Szentes Lázár, a Diósgyőr szakmai igazgatója.

„Nagyon élveztem a mérkőzést! Nem is tudom szavakba önteni, milyen érzés ennyi ember előtt és ilyen hangulatú stadionban védeni. És amikor elkezdték a lelátók skandálni a nevem...! Az külön motivációt jelentett, hogy még jobb teljesítményt nyújtsak. A mérkőzést követően, amikor “körbepacsiztunk” a stadionban akkor is csupa biztató és dicsérő szót kaptam." – így Rakaczki a DVTK honlapjának.

– Két NB I-es mérkőzés áll a neved mellett a statisztikában. Gondolsz-e már a harmadikra?

„Nekem csak az a feladatom, hogy egész héten becsületesen dolgozzak és majd a mérkőzés előtt eldől, hogy ki áll a Haladás ellen a DVTK kapujában."

1526789_971888809507395_6601606477497934290_n_1.jpg

Május 14: Rakaczki Bence a 19. születésnapját ünnepelte, elmondása szerint a jövő hétfői informatika érettségire is tanult, kihasználva, hogy szabadnapot kaptak a vasárnap esti bajnoki után.

Május 15: Egy hosszabb interjú jelenik meg vele a boon.hu-n, a honlap szavazása alapján ő lett a DVTK-Honvéd legjobbja, az olvasók 66 százaléka voksolt rá. Szóba jött a jövő is.

„Arra törekszem, hogy stabil NB I-es kapussá váljak, természetesen itt, Diósgyőrben. Úgy gondolom, hogy ehhez nőnöm már nem kell kell, viszont erősödnöm még igen, és a technikámat is csiszolnom kell még."

Május 17: A klub hivatalos honlapján is Bencét választották a meccs emberének.

A DVTK fiatal kapusa, Rakaczki Bence hatalmas csatában előzte meg a két gólt szerző Tisza Tibort és lett a Honvéd elleni mérkőzés embere a szurkolók szavazatai alapján. A harmadik helyen Bacsa Patrik végzett. – így szólt a hír, amiben feltüntették az összes forduló nyertesét a bajnokságban.

Május 20: Ezen a vasárnapon jött el Rakaczki Bence első veresége az NB I-ben, egyben utolsó idegenbeli bajnokija.

OTP Bank Liga, 29. forduló

Haladás Sopron Bank -  Diósgyőri VTK  2-1 (1-1)

Szombathely, 3000 néző, v.: Solymosi Péter (Berettyán Péter, Horváth Róbert).
Haladás: Mursits - Schimmer., Guzmics, Jagodics, Halmosi - Rajos - Nagy D., Iszlai, Ugrai, Nagy G. - Radó. Vezetőedző: Artner Tamás.
DVTK: Rakaczki - Vági, Vadász, Nagy T., Gohér - Takács P., Abdouraman - Tisza, Sekour, Frizoni - Bacsa. Szakmai igazgató: Szentes Lázár.

Csere: Gohér helyett Seydi az 51., Ugrai helyett Oross az 59.,  Sekour helyett Arze a 67., Rajos helyett Kulcsár a 70. Radó helyett Szakály A. a 80. Takács helyett Fernandez a 82. percben.
Sárga lap: Vági a 21., Rajos a 31. percben.
Gólszerző: Takács P. (0-1) a 3., Nagy G. (1-1) a 20., Halmosi (2-1) a 89. percben.

img_8112.JPGCsalódott diósgyőri játékosok köszönik meg a szurkolást a meccs után.

Május 21: Másnap már informatikából érettségizett.

Május 23: Rakaczki Bence visszahúzódó, nyugalmat kedvelő típus, de ez a tavaszi hajsza nem állt meg. Szerdán este már az akkoriban rendszeresen megrendezett DVTK road-show küldöttségébe is beválasztotta a klub Tisza Tibor, l'Imam Seydi, Bernardo Frizoni, Nagy Tamás csapattársai, továbbá Fuhrmann Géza utánpótlás szervezési-igazgató, Körmöndi Zoltán marketing-igazgató, valamint Hollósy András, a DVTK pr-menedzsere társaságában.

dvtk_roadshow_ozd3-600x400_1.jpg

Biztos vagyok benne, hogy a szirmai egyházközösséghez, a focipálya és horgásztavak  szabadságához szokott Rakaczkinak nagy nehézséget jelentett az efféle reflektorfényes-mikrofonos szereplés. Ez a testbeszédén is látható az esemény fotóin. Ő a következőt nyilatkozta:

„Nyáron csatlakoztam az első számú kerethez, hosszú távon szeretnék a DVTK első számú kapusa lenni. Hétévesen kezdtem el focizni, az a Szentiványi József volt az első edzőm, aki most az első csapat mellett látja el a másodedzői feladatokat. Már akkor is magas voltam, de soha nem akartam kosarazni, csak a labdarúgás érdekelt. A védés mellett fontos a tanulás is, az írásbeli érettségin már sikerrel túl vagyok, a szóbeli rész azonban még hátravan." 

7237_1.jpg

 

Május 26: Eljött az utolsó, 30. forduló, és Rakaczki Bence utolsó mérkőzése...

A Diósgyőr még mindig megszerezhette volna a 4. helyezést a bajnokságban, ami Európa-Liga indulást ért. Ehhez az utolsó, már kiesett Vasast kellett legyőzni, és közben reménykedni, hogy botlik a Honvéd, Kecskemét és Paks. Ezeknek a csapatoknak a meccseit ezért egy időpontban játszották, és a TV körkapcsolsban adta őket.

OTP Bank Liga, 30. forduló

Diósgyőri VTK - Vasas 3-2 (3-2)

Diósgyőri Stadion, 7 000 néző, vezette: Andó-Szabó Sándor (Albert István, ifj. Tóth Vencel).
Diósgyőri VTK: Rakaczki - Takács P., Vadász, Nagy T., Frizoni  - Abdouraman, Sekour.  - Gallardo, Tisza, Luque - Bacsa  Szakmai igazgató: Szentes Lázár.
Vasas: Ilizi - Huszárik, Mileusnic, Tóth M., Kovács G. - Mehmedagic, Varga G., Tóth B. - Ferkó, Boda - Dajic. Vezetőedző: Marjian Vlak.

Csere: Gallardo helyett Seydi a 46., Bacsa helyett Dobos a 62., Mileusnic helyett Reidan a 78. percben
Sárga lap: Dajic a 21., Takács P. a 38., Reidan a 80. percben
Gól: Bacsa (1-0) a 3., Bacsa (2-0) a 16., Dajic (2-1) a 19., Tisza (3-1) a 27. Tóth B. (3-2) a 36. percben.

Voltak olyan percek, hogy a Diósgyőr állt az aktuális tabella 4. helyén, de végül mindegyik rivális nyert, így a DVTK a 3-2-es győzelmével hetedikként zárt az akkor még 16 csapatos bajnokságban. Ez is bravúrnak számított az újonctól, a szurkolók hatalmas ünneplésben részesítették őket, erről galéria itt:

 

A BETEGSÉG

 

Élete legszebb nyara lehetett volna… Épp előkészítették az első profi szerződését, épp az utolsó próbatételekre, a szóbeli érettségire tanult, hogy azon túlesve jöjjön a jól megérdemelt szabadság, majd az edzések abban a tudatban, hogy ő lehet a Diósgyőr első számú kapusa, az ifjú csillag. Biztos vagyok benne, hogy Rakaczki Bence a tehetségével, szorgalmával, sportszerű életvitelével a válogatottig vihette volna.

Ehelyett a bajnokság után fáradtság, fejfájás, láz és izomfájdalmak kínozták. Később a Nemzeti Sportnak adott interjút a kórházból betegsége kezdeteiről.

„Állandó hőemelkedéssel küszködtem, egyszerűen nem értettem, hogy nyáron mitől megy fel a lázam, gondoltam a klímától, a hideg üdítőtől, aztán fájt a lábam is. De úgy ám, hogy orvoshoz kellett mennem, a doki pedig azt mondta: Bence fiam, menjél be a kórházba, vizsgáltasd ki magad, az a legbiztosabb. Bementem..." 

Június 8, péntek: Június nyolcadikán vért vettek tőlem, és az eredmény már rögtön mutatta az eltérést, és azt, hogy valami baj van. Akkor még fogalmam sem volt arról, mi vár rám. Az orvosok mondták, vissza kell jönnöm újabb vizsgálatra, vérvételre.

Valószínűleg június 11, hétfő: 

Néhány nap múlva megint a kórházban voltam, s akkor már volt bennem nem kevés rossz érzés, mit keresek itt, amikor odakint tombol a nyár, mindenki bulizik, a csapat pedig hamarosan megkezdi a felkészülést. Ilyesmin jártak a gondolataim, amikor vérkenetet és csontvelőmintát vettek tőlem. Ezek a vizsgálatok már előrevetítették a rám váró drámát (...) Mondtam is egyszer anyunak a vizsgálatok közepette, csípjen meg, pofozzon fel, hogy felébredjek, és elfelejtsem ezt a szörnyűséget. De ez a valóság (...) Olykor jön a nátha, influenza, ilyen-olyan sérülés, de ez benne van. Azt viszont már nehéz felfogni, feldolgozni, amikor az orvos, az amúgy szimpatikus, rokonszenves ember azt mondja: üljön le egy pillanatra fiatalember, ezt most meg kell beszélnünk (...) 

– Kerek perec a szemébe mondták, hogy leukémiás?
– Valahogy így.

– Meg tudott szólalni?
– Nem igazán. Néztem magam elé, figyeltem az orvost, hátha elneveti magát, s azt mondja, fiam, csak vicceltem, maga menjen csak szépen a pályára edzeni, mert ott a helye. De nem... Ehelyett azt hallottam: tessék bemenni abba a szobába, innen már haza sem megy.

Ezután következtek az alaposabb vizsgálatok. Sajnos Bencénél az akut mieloid leukémia hét szintjéből a második legsúlyosabbat diagnosztizálták, genetikus elváltozással. A diagnosztizáláskor több mint 60%-nyi volt a kóros fehérvérsejtek száma.

„Bence a szóbeli érettségire tanult, amikor kiderült, hogy beteg. >>A leukémia legagresszívabb fajtája<<, mondták az orvosok, s mi fel sem tudtuk fogni,mi történik velünk. Elkezdődött a harc a gyilkos kórral." – írták a szülei az Ahová mindenki hivatalos című könyv magyar változatának előszavában, amelyet Rakaczki Péter, Bence idősebbik bátyja fordított.

A diagnózis, vizsgálatok után megkapta az első kemoterápiát, ami alatt lékúrát alkalmaztak nála, amiről családja azt hallotta, hogy sokaknak segít. Később ezt elhagyták, és kizárólag az orvosi utasításokra hallgattak.

„Kicsit tartottam tőle, de jól megúsztam, semmi rosszullét, semmi hányinger, semmi émelygés. Ezt majd megismétlik, aztán jön az újabb vérkép, és akkor lehet beszélni a további kezelésekről. Most azzal is biztatnak, hogy esetleg néhány napra hazaengednek. Jó lenne. Sok minden függ majd a kromoszóma- és a csontvelővizsgálat eredményeitől."

Június 13: Először a minap írt arról, hogy Bencével valami baj történt.

„A futballpályán elért sikerek után, a fiatal sportember egészségi állapotával kapcsolatban nem túl kedvező hírek jutottak el szerkesztőségünkhöz. Szerdán telefonon sikerült beszéltünk Rakaczki Bencével, aki előbb nyilatkozatot adott lapunknak a vele történtekről, majd nem sokkal később azt kérte, hogy mégse jelentessünk meg a már elkészült anyagot. Még aznap délután beszéltünk a DVTK csapatorvosával, dr. Forgács Alfréddel, akinek mivel nem volt felhatalmazása arra, hogy a kapus egészségügyi állapotáról nyilatkozzon, azt kérte, hogy ez ügyben Dudás Hunornál, a klub ügyvezetőjénél érdeklődjünk. Megtettük, Dudás Hunor viszont egy nap türelmét kért, mondván, valószínűleg csütörtökön tud majd többet mondani a kapusról."

Június14: „Sajnos, a megismert orvosi diagnózis alapján Rakaczki Bence játékára egy ideig nem számíthatunk – mondta Dudás Hunor csütörtökön délután. – Beszéltem vele, ő azt szeretné, hogy minél hamarabb visszatérjen a pályára, kívánom neki, hogy ez így is legyen. Bence azt kérte, hogy tolmácsoljam a drukkereknek: szurkoljanak neki azért, hogy ez sikerüljön, illetve azt kérte mindenkitől, beleértve a média szereplőit is, hogy a gyógyulásához szükséges nyugalmát biztosítsák, kórházi tartózkodása idején ne zavarják."

Ugyanezen a napon számolt be a DVTK hivatalos honlapja is a szomorú hírről, amely a következőképp szólt:

Nem telik felhőtlenül Rakaczki Bence, a DVTK fiatal kapusának nyári szünete, mert váratlanul kórházi kezelésre szorul.

- Jelen pillanatban kórházi kezelés alatt állok. Arra kérem a szurkolókat, hogy úgy szorítsanak értem, mint amikor a kapuban állok! Bízom benne, hogy hamarosan visszatérhetek a pályára. - mondta el telefonon Rakaczki Bence.

Rakaczki Bence arra kéri a szurkolókat és a média képviselőit, hogy felépülése idején ne zavarják nyugalmát, állapotáról a DVTK hivatalos honlapján keresztül fog tájékoztatást nyújtani.

A hír futótűzként terjedt a hazai sportsajtóban, sőt, a bulvárlapok megszellőztették, hogy nagyon komoly a baj, hiszen azokban a hetekben Dzurják József lett a Diósgyőr pályaedzője, és mint írták, hasonló betegséget győzött le, így segítheti Rakaczki Bencét a felépülésben...

Ezután Miskolc, majd az egész ország találgatott, hogy vajon mi történhetett az NB I-be berobbant 19 éves kapussal. Szerencsére a jólértesültek tiszteletben tartották Rakaczkit, és nem szivárogtatták ki idő előtt a letaglózó diagnózist

Július 2: A DVTK hivatalos honlapja a következő hírt közölte:

Vért kér a DVTK kapusa

Súlyos betegséget diagnosztizáltak a Diósgyőr kapusánál. Rakaczki Bence leukémiában szenved. A 19 éves kapus állapotának szinten tartásához vérre van szüksége. A család arra kéri a diósgyőri szurkolókat, hogy aki tud, segítsen.

- Bajnokság közben semmi jel nem mutatott arra, hogy Bence beteg lenne, a munkáját jól végezte, és fokozott erőbedobással készült az érettségire is - mondta a DVTK kapusedzője. Veréb György úgy fogalmazott, ha jelzővel kellene illetni Bencét, akkor csak az jut eszébe, hogy áldott jó fiú. „Bence szerény, kötelességtudó és tisztelettudó. Nagyon szeret horgászni, de amikor kifogja a nagy pontyokat, megpuszilja és visszadobja őket a vízbe. Ilyen gyerek Bence, csak legekben tudok beszélni róla – tette hozzá Veréb György.

Diagnózis

Rakaczki Bence idén került be a DVTK felnőtt keretébe, és a diósgyőriek utolsó négy tavaszi bajnoki mérkőzésén védte a csapat kapuját. A tavaszi hajtás közben írásbeli érettségi vizsgát is tett (a szóbeli részt már a betegágyból teljesítette), és szépen indult a karrierje. A tehetséges kapus a bajnokság után jelezte, hogy gyengének érzi magát, és izomfájdalmai vannak, az orvosi vizsgálat pedig szomorú eredményt hozott: Bence leukémiában szenved.

Irányított véradás

A Semmelweis Kórháznál (Miskolc, Bottyán u. 3) található Miskolci Vérellátó Állomáson adhatnak vért a szurkolók szerdánként 9 és 18 óra között. Kérjük, a vérvételnél jelezzék, hogy azt - úgynevezett irányított véradás formájában - Rakaczki Bencének szánják. A vérellátó gondoskodik arról, hogy a vérkészítmény Bencéhez kerüljön. Vért 18 év fölötti egészséges emberek adhatnak, ehhez fényképes igazolvány és a véradó TAJ száma is szükséges. Bence vércsoportja 0 Rh+, de várnak minden szurkolót, mert lehet, éppen Bence valamelyik sorstársának tudnak segíteni.

Rakaczki Bence annyit kért a szurkolóktól, hogy ugyanúgy drukkoljanak a gyógyulásért, mint ahogyan tették, amikor pályára lépett a meccseken.

Miskolcon, majd szerte az országban megmondultak az emberek, véradásokat szerveztek. A DVTK mezének kar részére később a Magyar Vöröskereszt emblémáját nyomtatták.

A futballtársadalom összefogott idehaza. „Érted, Bence!” „Gyógyulj meg mielőbb!” „Rakaczki, jövőre már neked rúgjuk a gólokat, jobbulást!” Százával, ezrével érkeztek az üzenetek Miskolcra szerte az országból, a nagyvilágból. Ferencvárostól La Coruñán át vissza Borsodig. Mindenki ott segített, ahol tudott. Az FC Barcelona és a Real Madrid játékosai közös fotót, dedikált mezt küldtek Magyarországra csapattársa, Francisco Gallardo közreműködésével. Aztán jött az AC Milan, a Manchester City és az Arsenal is.

Július 5: Megjelent Sinkovics Gábor megrendítő interjúja Rakaczki Bencével. Az eddig nem idézett részlek:

– Erősnek kell lennie.
– Az vagyok – sóhajt nagyot Rakaczki Bence. – A közérzetem jó, a hangulatom hullámzó, a fizikai állapotommal sincs gond, és bizony isten mondom, ott edzenék legszívesebben a többiekkel a pályán a kánikulában és bírnám – naná, hogy bírnám! 

– Egy pillanatra sem tört meg, nem félt?
– Olyasmit éltem át, amit eddig csak filmekben láttam. Tudja, tizenkilenc évesen nagyon távol van az embertől a betegség gondolata. Olykor jön a nátha, influenza, ilyen-olyan sérülés, de ez benne van(...)

– Mi a pontos diagnózis?
– Várjon, elő kell vennem a papírt. Akut mieloid leukémia(...)

– A hangján nem érződik, hogy micsoda csatát vív a betegséggel. 
– Ha az Isten ezt az erőpróbát szánta nekem, akkor ezen túl kell esnem. Én pedig erős vagyok, nem adom fel... Hiszek Istenben, és biztos vagyok benne, hogy ez majd segít nekem túlélni a legnehezebb pillanatokat is. Elsősorban ez ad nekem erőt, no meg a családom szeretete, a csapattársak és a barátaim figyelmessége. Meglehetősen elzártan élek ebben a kórházi szobában, ide nem lehet csak úgy bejönni, nehogy valami fertőzést kapjak.

– Az Európa-bajnoki meccseket nézte? Egyáltalán volt kedve vagy lehetősége a tévét nézni?
– Egyedül vagyok a szobában, kaptam egy tévékészüléket, és ha éppen ráértem, minden meccset végignéztem. Barcelona-drukker vagyok, így a spanyoloknak szorítottam. Egyébként Víctor Valdés és a német Manuel Neuer a kedvenc kapusom. Remélem, egyszer megközelíthetem majd a teljesítményüket. 

– Így van, egy pillanatra sem szabad elhagynia magát, erősnek kell lennie. 
– Azt, hogy néha sírok, legbelül zokogok, senki sem látja, ez csak pillanatokig tart, aztán felállok, kinézek az ablakon, nézem az embereket, ahogy sietnek, élnek, nevetnek, és tudom, hogy mindaz, ami most történik velem, rövidke rossz, és azt is tudom, hogy sok, nagyon sok felejthetetlen emlék vár még rám a pályán és az életben egyaránt.

Július 6-8: Négy hét után hazaengedték a kórházból hétvégére, aztán visszatér a második kezelésre.

Ezután Bence édesapja, Rakaczki János tájékoztatta az aggódó szurkolókat fia állapotáról.

Július 14: „Bence túl van a második kemoterápiás kezelésen és a körülményekhez képest jól viseli a megpróbáltatásokat. Betegsége miatt a közeljövőben csontvelő átültetésre is szüksége lesz. Hál Istennek, Bence jól reagál a kezelésekre."

Augusztus 1: „Pozitív hírekkel tudok szolgálni, hiszen Bence továbbra is jól reagál a kezelésekre, és a gyógyulás útján van. A fehérvérsejtek száma nagy mértében csökkent, így már a jövő héten beindulhat az egészséges sejtek képződése, és remélhetőleg ezután már csak egy kezelésre lesz szükség."

A végső gyúgyulást jelentő csontvelőátültetésről a következőket mondta: „Remélem, hogy valamelyik testvére, Tamás vagy Péter alkalmas donor lesz."

Sajnos ez nem így lett. Óriási szerencsétlenság, hogy Bence megbetegedett, azon túl, hogy az egyik legkeményebb altípussal kellett szembenéznie. A harmadik pedig, hogy a családjában nem találtak megfelelő donort. Manapság már szülők is lehetnek, de 2012-ben csak a testvérek jöhettek szóba a tudomány akkori állása szerint.

Augusztus 3: „Bencét – kissé számunkra is meglepetésszerűen – pénteken hazaengedték az orvosok. Ezzel egy négy hetes kórházi kezelés után van ismét itthon, vagyis összesen nyolc hetet töltött el eddig a kórházban. A jövő héten vérvételre még vissza kell mennie, és ennek eredményétől függ az, hogy mi vár rá az elkövetkező hetekben."– így az aggódó édesapa.

Az augusztus nagyrészét otthon tölthette.                          

Augusztus 19: Élő telefoninterjút adott a Sport TV Harmadik Félidő című műsorában.

Augusztus 27: Visszatér a kórházba, és megkezdődik a harmadik kezelése.

Szeptember második fele: A harmadik kemoterápiás cikluson túlesett, ami az első kettővel ellentátben sajnos nagyon megviselte. A versenysúlyából kb. 25 kilogrammot fogyott a 198 cm kapus, valamint nyaki tályog alakult ki nála, amit Debrecenben műteni kellett, mert nem tudott enni, de még inni is nehezen.

Ősz: Versenyfutás az idővel. Mivel Bence testvérei nem voltak alkalmasak donornak, a nemzetközi várólistára került, ahol a megfelelő őssejt megtalálása hosszadalmas lehet. Ezen túl Rakaczkinak nem adhattak több kemoterápiát a műtétje és legyengült állapota miatt.

November: Végre jó hír érkezett: hosszas várakozás és keresés után egy amerikai őssejt-bankból találtak számára megfelelő donort.

„A gyógyulást a csontvelőátültetést jelentette volna, de az orvosok ezt Bence állapotában lehetetlennek tartották. Nagy Kálmán professzor úr volt az egyetlen, aki elvállalta a további kezelést."- írták Rakaczki szülei az Ahová mindenki hivatalos könyv előszavában.

November 22: Felveszik a Gyermekegészségügyi Központba, dr. Nagy Kálmán későbbi megfogalmazása szerint könnyűnek nem mondható, ráadásul nehezen kezelhető betegségével.

December: Az átültetés időpontját januér 29-ére ütemezték.

„A korábbi hírekkel ellentétben nem Budapesten, hanem helyben, Miskolcon végzik el a beavatkozást"– közölte a Blikknek a futballista édesapja, Rakaczki János. – A csontvelő megvan, az őssejteket infúzión keresztül kapja majd meg Bence(...) Az év utolsó napjaiban, kemoterápiás kezeléseket is kapott. A feleségemmel és a gyermekeimmel ott voltunk nála, idén gyakorlatilag a kórházban ünnepeltünk családi körben. Bízunk benne, a csontvelő-átültetés sikeres lesz, s a fiunk felépül a betegségből."

2013. január: A sportolót a GYEK-ben igyekeztek a lehető legjobb állapotba hozni, majd…

„Betegünk kemoterápiás kezelésével csak egy „részleges állapotot” értünk el, s amikor Bence bement a transzplantációs boxba, még voltak benne daganatos sejtek" – mondta dr. Nagy Kálmán.

Január 24:A fiatal kapus jó hangulatban várja a kórházba költözést, rendszeresen tornázik, olvas, illetve imádkozik" - árulta el Rakaczki János a DVTK hivatalos honlapjának. Hozzátette még, hogy a fiának folyamatosan van szüksége vérre, így februárban is várják a véradókat.

Január 29: A kórházban már vártak minket. Rögtön megvizsgálták a sejteket és kiderült, hogy 91%-ban élték túl az utazást, ami a szakemberek szerint nagyon jó arány. Betegünk szobája ajtajában állt, onnan integettünk egymásnak. A nővérek hangos örömmel köszöntöttek. Az orvosok pedig rögtön megkezdték a beültetés előkészítését, majd magát a beültetést." - emlékezett vissza Farkas Edina, a kórház lelkésze a parokia.hu-nak. Ő utazott Amerikába az életmentő sejtekért, amelyeket jéggel körültakarva, de nem fagyott állapotban kellett szállítani.

pic_rakaczki-farkase-1.jpgA kórház lelkésze utazott a tengerentúlra az életmentő őssejtekért. Fotó: parokia.hu

 – Jó klinikai állapotban van a beavatkozás után. Most egy 2-3 hetes időszak következik, míg a sejtek megtapadnak, azután kezdhetnek el működni. Jelenleg is steril szobában van Bence – tájákoztatta a minap.hu-t Nagy Kálmán.

Február 20:  A három hét időközben letelt…

– Nagyon bizakodunk – tájékoztatta a boon.hu-t a labdarúgó édesapja. – Elindult a sejtképződés, úgy tűnik, hogy megtapadtak a sejtek, amelyek szaporodásnak indultak, ez az optimizmusunk alapja. Most Debrecenben vizsgálják a fiam vérösszetételét. A mintát a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház gyermekegészségügyi Központjából magam vittem a hajdúsági megyeszékhelyre. A gyors eredmény a napokban, vagy már csak órákon belül várható, a részletesebb analitika viszont csak később születhet meg, ugyanis az az elemzés komplikáltabb, mert ahhoz genetikai vizsgálatot végeznek. Bár nem vagyok orvos, de az elmúlt hónapokban szerzett ismereteim, valamint a doktorok elmondásai alapján annyit azonban máris mondhatok, hogy reményünk egyre erősebb.

Az édesapától a honlap megkérdezte, hogy a fia milyen általános állapotban van, amelyre így felelt:

– A transzplantációval olykor együtt járó mellékhatások – például a kisebb-nagyobb rosszullétek, a súlyos gyomorfájás, a hasmenés, a száj- és nyálkahártya kisebesedése – amelyek gyakran előfordulnak, szerencsére Bencénél elmaradtak. Ezért a fiam most jó állapotban van. Persze pszichikailag nehéz a helyzete, hiszen egy hónapja egy teljesen steril szobában, totálisan elszeparáltan tölti napjait, óráit. Erre szüksége van, hiszen jelenleg úgymond nincs immunrendszere, ezért nagyon kedvező az is, hogy semmiféle fertőzés nem lépett fel nála.

Február 23: „Bence vérét Debrecenben megvizsgálták, és nincsen benne kóros elváltozás. A fiam kezelőorvosa is megerősítette, hogy a sejtek megtapadtak, és szaporodásnak indultak. Nagyon örülünk annak, hogy a csontvelő-átültetés után ilyen jó híreket kaptunk. Bence egyelőre még steril szobában van, de az ajtót már egyre többször kinyitják, s hamarosan ki is jöhet egy félsteril helyiségbe." - újságolta Rakaczki János a Blikknek.

Március 15: A hosszú hétvége, a nemzeti ünnep szó szerint piros betűvel vonult be a Rakaczki-család történetébe. Hosszú hetek, hónapok után ugyanis először tölthette napjait szerettei körében  akit hazaengedtek a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház Gyermekegészségügyi Központjából.

– Természetesen társaságba még nem mehetett Bence – közölte a boon-nak az édesapja. – Otthon, az udvaron viszont már mozoghatott, mindezt persze szájmaszkban és kesztyűben tette, hiszen vigyáznia kell önmagára és vigyáznak rá az orvosok. A teljes felépülése érdekében a fiam minden utasítást betartott és betart a jövőben is. Boldogságot láttam a szemében akkor, amikor kisebb passzolgatásokat és labdás gyakorlatokat végzett, szívet-lelket melengető érzés, hogy már itt tart. Tornagyakorlatokat is csinálhat, aztán nyújthatja az izmait, szóval az élete kezd visszatérni a rendes kerékvágásába.

Március 18: „A jövő héten újabb csontvelő vizsgálatot, vagy vizsgálatokat végeznek rajta, aztán húsvétra megint hazajöhet és ha semmi nem jön közbe – ebben pedig töretlenül hiszünk – akkor információim szerint belátható időn belül zárójelentését is megkaphatja, vagyis kijöhet a kórházból. Türelmesek vagyunk és óvatosak, ezért semmit nem kiabálunk el, de kimondjuk, hogy már mosolyogni is tudunk."

Március 22: – Nagyon jó hírekkel szolgálhatok. A debreceni klinikáról megérkeztek a genetikai vizsgálatok, s a leletek bizakodásra adnak okot. Konyhanyelven fogalmazva ez azt jelenti, hogy jól működik a fiam vérképző rendszere, vagyis a csontvelőjében nincsenek kóros sejtek. Illetve csak olyan kis mennyiségben vannak, amelyek minden más, egészséges emberben is megtalálhatók. Amikor az orvosoknál konkrétan rákérdeztem arra, hogy ezt miként kell értelmeznem, leszögezték: ha bárkit találomra behívnak az utcáról és ennek a kiválasztottnak analizálják a vérét, akkor sem kapnak jobb értékeket attól, mint Bence esetében. A doktorok elmondták még, hogy minden emberben képződnek kóros sejtek is, de az egészségesek immunrendszere ezt képes semlegesíteni. A klinikáról kapott mutatók a fiam esetében arról árulkodnak, hogy az őssejtek beültetése után ez a bizonyos immunrendszer nála egyre erősebb, egyre jobban működik.

Ezen a hétvégén ismét hazaengedték a kórházból Bencét, aki mindenki örömére maga nyilatkozott az állapotáról sok-sok idő után a DVTK hivatalos honlapjának.

A Diósgyőr leukémiában szenvedő, de a gyógyulás útján haladó kapusának, Rakaczki Bencének a leletei bizakodásra adhatnak okot. A fiatal kapus még nem mehet társaságba, de honlapunkon keresztül szívesen „állt szóba” a szurkolókkal.

- Hogy vagy Bence?
- Köszönöm szépen a kérdést, jól érzem magam. Szerencsére a hétvégére hazaengedtek, így a családommal lehetek. Mondanom sem kell, ez tovább javítja a közérzetemet.

- Ezek szerint még vissza-vissza kell térned a kórházba?
- Igen, ez így van. A hét elején újra bent leszek, mivel kedden csontvelő vizsgálaton kell részt vennem. Ha minden a terveink szerint alakul, és az eredmények is olyanok lesznek, amit várunk, akkor hamarosan végleg hazaköltözhetek. Sajnos jelen állapotomban még nem mehetek közösségbe, de remélem annak is eljön az ideje hamarosan. Most minden idegszálammal a gyógyulásra törekszem, amihez az összes orvosi utasítást maximálisan betartom. Miután végleg elhagyhatom a kórházat, még akkor is szükségem lesz legalább egy évre, hogy megerősödjek.

Március 26: Remek hír: Sajtótájékoztatót tartottak abból az alkalomból, hogy Bencét hazaengedték a kórházból!

Rakaczki Bence, a Diósgyőr NB I-es labdarúgócsapatának leukémiával küzdő 19 éves kapusa megnyerte egészségéért folytatott meccsét, most mindenki azon van, hogy ne legyen visszavágó - ezzel a sporthasonlattal élt Nagy Kálmán, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház gyermekellátásért felelős igazgatóhelyettese a keddi sajtótájékoztatóján Miskolcon.

A professzor – aki egyben a kórház Velkey László Gyermekegészségügyi Központjának Gyermek Onkohaematológiai és Csontvelőtranszplantációs osztályának vezetője is – úgy fogalmazott: a sikeres csontvelő transzplantációt követően Rakaczki Bencét “otthonába bocsátották”.

Elmondta azt is: mindeddig a fiatal sportoló felépülése érdekében nem tájékoztatták a médiát a gyógykezelésről, hogy “nyugodt legyen a légkör”.

"Azt egy pillanatig sem tagadom, hogy Bence nagyon kedves betegünk, aki teljesítményével kivívta a közvélemény figyelmét, központunkban pedig példamutató magatartást tanúsított."

A kemoterápiás kezelést követően csontvelő átültetésen esett át a fiatalember, egy amerikai őssejt-bankból, megfelelő donortól származó sejteket ültettek be neki – mondta Nagy Kálmán, hozzátéve: a beavatkozástól már több mint ötven nap telt el, a vizsgálatok alapján pedig nem találtak olyan sejtet, amely az eredeti betegségét létrehozta.

Bence fizikai állapota jó, a beültetést is jól viselte, így mindenki abban bízik, hogy ismét a DVTK kapujába állhat – mondta Nagy Kálmán, megjegyezve azt is: kezelése idején az osztály dolgozói egy futball-labdát is sterilizáltak neki.

Rakaczki János, a kapus édesapja a sajtótájékoztatóján azt közölte: fia lélekben megerősödött, sokat olvasott, és rajta keresztül is köszöni mindenkinek azt a külföldről és belföldről érkezett számtalan támogatást, buzdítást, amelyet felépülése érdekében kapott.

Április 12: Ismét beszámol hogylétéről Bence, ezúttal a boon.hu-nak. A szerkesztőség eredeti szándéka szerint „családlátogatás” keretében szerették volna az interjút elkészíteni, de Bence édesapja, kérte, hogy elővigyázatossági szempontokat figyelembe véve inkább telefonon tegyék fel a kédéseiket a fiának.

– Vasárnap este nézte a DVTK – Videoton NB I-es találkozót?

Rakaczki Bence: Természetesen és nagyon örültem társaim csodaszép sikerének, a talán nem várt három pontnak és különösen annak, hogy diósgyőri kapus kollégám büntetőt védett. Egyébként amikor csak tudtam, a kórházban is tévéztem, azokat a csatornákat kapcsolgattam, amelyek ott bejöttek. A Bajnokok Ligáját is követtem.

– Mivel telnek a napjai, az órái?

Rakaczki Bence: Minden reggel be kell mennem a kórházba, ahol vérképkontrollton veszek részt. Gyógyszereket szedek és az adatok elemzése után döntenek az orvosok arról, hogy kell-e valamit módosítani az adagomon. Miután hazaérek olvasok, aztán ebédelek, édesanyám mindig finomságokat készít, kedvenc kajáimat főzi meg nekem. Délután pihenek, majd sétálok a kertben. Az estém családi körben telik. Anyukámmal, apukámmal, valamint a testvéreimmel, a 26 éves Tamással és a 28 éves Péterrel. Velük telefonon, vagy interneten is állandóan értekezem.

– Betegsége alatt megmaradt-e a baráti köre?

Rakaczki Bence: Senki nem fordított nekem hátat és ez nagy megnyugvással töltött és tölt el. A haverok végig kitartottak mellettem, igazán szép tőlük.

– Utána nézett-e az interneten a betegségének? Elolvasta-e például, hogy mi is az a vérrák?

Rakaczki Bence: Nem, ezt nem tettem meg. Ugyan mire mentem volna vele? Ha megteszem, szembesülök azzal, hogy…, de ezt nem is folytatom. Amit tudok erről a kórról, azt az orvosoktól hallottam, ők tájékoztattak a részletekről és a kezelésem fázisairól is.

– Miket kell betartania?

Rakaczki Bence: Társaságba, tömegbe még hosszú ideig nem mehetek, látogatókat nem fogadok, társasági életet nem élek, nem élhetek. Figyelnem kell az étkezésemre, de ezt a „terhet” a szüleim leveszik a vállamról. A fertőzésveszély miatt nyers dolgokat nem fogyaszthatok, aztán mindent csak szűrt állapotban ehetek, ihatok.

– Mikor mehet majd az emberek közé?

Rakaczki Bence: Mivel kötelezően szájmaszkot és kesztyűt viselek, talán felesleges is mondanom, hogy ez még odébb van. Könnyű sétákat egyébként már a szirmai környékünkön is tehetek. Mikor élhetek majd úgy, mint bármelyik egészséges ember, mikor mehetek társaságba? Ezekre a kérdésekre, ha minden jól megy, legkorábban fél, de inkább egy esztendő múlva tudok felelni. Arra pedig egyenesen nem tudok választ adni, hogy mikor védhetek legközelebb. Ezt az orvosok sem tudják.

– Azt kérte, hogy fényképet ne készítsünk Önről, de elárulná az Észak-Magyarország olvasóinak, hogy néz ki most?

Rakaczki Bence: Persze, miért ne, nincs ebben semmi titok. Jelenleg mindössze 71 kiló vagyok, betegségem előtt 94 voltam. Ez nagyon nagy különbség, gondolva a 198 centiméteres testmagasságomra. Tekintettel anyukám kiváló kosztjára, meg az itthoni nyugodt környezetre, abban bízom, hogy minél hamarabb visszanyerem eredeti súlyomat, kinézetemet. Hajam nincs, de hiszek benne, vagy inkább nagyon remélem, hogy a fürtjeim is visszajönnek majd.

Május 14: A 20. születésnapja alkalmából ismét Sinkovics Gáborral, a Nemzeti Sport akkori újságírójával beszélgetett, telefonon.

– Mennyire volt boldog ez a születésnap?
 Maximálisan! – válaszolta a Nemzeti sport kérdésére Rakaczki Bence, a DVTK kapusa. – Jól vagyok, sőt egyre jobban érzem magam. Napról napra, hétről hétre erősebb vagyok. A súlyomat is visszanyertem, a mérleg már több mint hetven kilót mutat, és még azt is elárulom, újra futballozom. Hát kell ennél több most az élettől?!

– Hihetetlen az optimizmusa. Az elmúlt egy évben, amikor beszélgettünk, mindig lenyűgözött ezzel.

– Másként aligha sikerült volna legyőznöm a betegséget, de egyszer sem tagadtam, hogy olykor sírtam, előfordult, hogy kilátástalannak éreztem az életemet, a helyzetemet, és hogy a szüleim tartották bennem a lelket. De ez már a múlt. Kedden húszéves lettem, tervezem a jövőt, tervezem a visszatérést a futballpályára.

– Mit kapott születésnapjára?
– Húúú! Hirtelenjében nem is tudom, annyi mindent. Például kaptam egy Barcelona-baseballsapkát. Nem titok, rajongok a Barcáért, és el voltam keseredve, amikor a Bayern négy nullára győzött a BL-elődöntőben ellene. Mióta az eszemet tudom, még sohasem verték meg így kedvenc külföldi csapatomat. Aztán kaptam még egy futball-labdát is.

– Gyanítom, minimum a ötödiket.
– Dehogy, most csak ez az egy van, az előzőt tudniillik szétrúgtam.

– Szétrúgta?! Hol, a szobában?
– A kertben. Amióta kiengedtek a kórházból, napi rendszerességgel rugdosom a labdát a kertünkben. Hol a testvéremmel, hol a szomszéd sráccal. Március óta vagyok itthon, és tulajdonképpen nem telt el úgy nap, hogy ne lett volna a kezemben ez a csodálatos játékszer. Azt is mondhatnám, a labda többet ér minden gyógyszernél és kezelésnél. Ez az igazi életerő.

Augusztus 23: Ezúttal az amigeleken.hu készített vele interjút névnapja alkalmából.

Hogyan érzed magad?
-Köszönöm szépen jól érzem magam, hála Istennek már bő hat hónap eltelt a transzplantáció óta és minden rendben van. Próbálom, hasznosan tölteni a nagy szabadidőmet sokat olvasok most például Andre Agassi önéletrajzi könyvét olvastam el, ami nagyon tetszett. Angolt is tanulok. A szabadidőmben szeretnék a közeljövőben nyelvvizsgát tenni. Párszor voltunk kint szüleimmel az erdőben biciklizni és sétálni.

-Meddig tart a kezelés?
-A kezeléseknek már vége van, csak gyógyszereket kell szednem, de azok is folyamatosan csökkennek. Remélem nemsokára a gyógyszereket is el lehet hagyni. Hetente egyszer kell bemennem a kórházba vérkép kontrollra és bő havonta csinálnak csontvelő vizsgálatot.

Vannak speciális előírások?
-Igen vannak. Nem tartózkodhatom sokat a tűző napon, zöldségeket nem ehetek nyersen, a gyümölcsöket is meg kell hámoznom evés előtt, de egyébként megfőzve mindent lehet ennem. Focizni és biciklizni is csak mértékkel lehet.

-Kezelés letelte után mi történik?
-Úgy tudom, hogy a gyógyszereket bő egy évig kell szedni az átültetés után, aztán el lehet hagyni azokat. Utána pedig megkezdhetem az intenzívebb mozgásokat.

-Az edzéseket mikor lehet elkezdeni?
-Úgy beszéltem Professzor úrral a könnyebb edzéseket szeptemberben elkezdhetem és utána folyamatosan lehet növelni az intenzitást. Már beszéltem Egri Attilával, aki a DVTK-nál az erőnlétért felelős és összeállított nekem egy edzésprogramot. Ezeket a gyakorlatokat itthon is el tudom végezni. Úgy számoltunk, hogy ha minden rendben megy 6 hónap után – ha az orvosok is rábólintanak – akkor elkezdhetem a rendes edzéseket.

-Mivel telnek a napjaid?
-Hasznosan töltöm az időt. Sokat olvasok, angolt tanulok. Este általában sétálok és biciklizek. Néha focizok a kertben :). Hétvégén követem a csapatom meccseit.

-Nézed a DVTK meccseit?
-Hát hogy ne nézném! A holnapi Pápa meccset is nagyon várom és remélem, hogy most már 3 pontot szerzünk.

-Mit szólsz az eredményekhez és a játékhoz?
-Úgy gondolom, hogy mihamarabb ki kell lábalni ebből a helyzetből. Egy pápai és egy itthoni újpesti győzelemmel helyére kerülhet a csapat.

-Kivel tartod a kapcsolatot a csapatból?
-Veréb Gyuri bácsival sokat beszélek. A csapatból Takács Petivel és Tisza Tibivel szoktam beszélni. A régi csapattársaim közül pedig Czégel Mátéval, Eperjesi Gáborral tartom a kapcsolatot. A vezetők közül Fuhrmann Géza bácsi és Szentiványi Józsi bácsi – aki régen az edzőm volt – keres a legtöbbet.

-Mi a helyzet a lányokkal?
-A legtöbb időt jelenleg az ápolónők társaságában töltöm, akiktől még a hajsimogatást is el kell „viselnem” (mivel ismét csodálatos hajkoronám van :))!

-Horgászol?
-Nagyon várom már, hogy horgászhassak, de egyelőre még a fertőzésveszély miatt nem mehetek. Amint mehetek biztos, hogy egy hétig a tóparton leszek.

-Boldog névnapot kívánunk neked, az összes diósgyőri szurkoló nevében!
-Köszönöm szépen!

Augusztus utolsó hete: Néhány nappal a pénteki interjú után kiderült, hogy kiújult a betegsége.

Október 20: Rakaczki Bence családja közleményt jutattott el az amigeleken.hu-nak Rakaczki Bence állapotáról, amiben a következő állt:

Bencének a januári transzplantációja tökéletesen sikerült, azonban nyár végén visszaesett az állapota, újra megjelent a betegség és ezért jelenleg kezelést kap. Bence – ahogyan eddig is – nagy lelkierővel és kitartással viseli a megpróbáltatásokat.

A kezelésekhez ritkán, de ténylegesen társul véradás, mellyel kapcsolatban az orvosok elmondták, hogy a vérellátás megfelelő, azaz nincs szükség nagyobb mennyiségű vérre.

Bence teljes gyógyulásához kérjük az őt szerető futballrajongók szurkolását és a hívő emberek imádságát.

Október 22: – Néhány hete ismét nyugtalanok vagyunk – fogalmazott az Észak-Magyarország érdeklődésére Rakaczki János, a sportoló édesapja, majd hozzátette: – A fiamat Miskolcon folyamatosan kezelik, eközben vérre is van, vagy lehet szüksége. Az ellátás jelenleg megfelelő, Bence kezelői ráadásul úgy tájékoztattak, hogy most kevesebb vérre lesz szüksége, mint eddig, vagyis jelenleg számára nem kell nagyobb véradó kampányt indítani.

A kapus édesapja ezután elmondta, hogy Bence hangulatára természetesen rányomja bélyegét a betegsége:

– Az egyértelmű, hogy fiamat nyomasztja a helyzete, de akárcsak eddig, most is bizakodóan tekint a jövőbe. Bence köszöni a felé sugárzó szeretetet, a futballrajongók támogatását, a hívő emberek imádságát.

Rakaczki János azt is elárulta, hogy fiát időnként hazaengedik, s így volt ez a napokban is.

Az elmúlt hét végén itthon volt Bence és abban bízunk, hogy időnként az elkövetkezendő hetekben és hónapokban szintén megfordulhat majd a családi közegben. Kitartása és türelme van, a nyugalmat pedig amennyire csak tudjuk, megteremtjük számára. Azt pedig talán felesleges is leszögeznem, hogy az orvosi utasításokat maradéktalanul betartja, betartjuk.

November 27: „A fiam most itthon van, de mindennap kezelésre viszem. Bence jól érzi magát, vérellátása megoldott, így jelenleg nincs szüksége semmilyen segítségre, akcióra, gyűjtésre” – mondta a sportoló édesapja, Rakaczki János a boon.hu-nak.

„A sportolóval kapcsolatos információnk szerint kezelőorvosai most a transzplantáció (az őssejtbeültetés) megismétlésének lehetőségét vizsgálják, végleges döntést azonban még nem hoztak. Ha így határoznak, akkor a beavatkozásra várhatóan januárban kerül majd sor Miskolcon."– írta a honlap.

December: Veréb György Karácsony és Újév közt otthonában beszélgetett tanítványával, akiből sütött az optimizmus. Bence akkor azt hangsúlyozta, azért jár ki a diósgyőri edzésekre nézőnek, mert visszatér a pályára.

– Fel sem vetődött benne, hogy meghalhat – tette hozzá Veréb. – Biztos volt benne, hogy az őssejtbeültetés, amire készült, meggyógyítja.

Január 13: –Hétfőn mentem be hozzá a miskolci kórházba Salamon Józseffel, a volt válogatott védővel. Bence rosszul érezte magát, relaxációs zenét hallgatott, ezért a találkozás elmaradt. – mesélte Veréb György a borsonline cikkében.

2014. január 16: Bence halálhíréről első és utolsó klubja, a Diósgyőr számolt be.

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy a DVTK fiatal kapusa, Rakaczki Bence ma délután fél négykor hosszú betegség után elhunyt.

Percekkel ezelőtt kaptuk a hírt, nem hittük el, hogy valóban megtörtént, de sajnos igaz. Információinkat megerősítette dr. Nagy Kálmán a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház Gyermekonkológiai és Csontvelőtranszplantációs Osztályának osztályvezető főorvosa is.

 „A betegség legyőzte a testet, de a lelket nem tudta megtörni. Mindvégig erős maradt. Egész életében mosollyal az arcán bárkit megigézett, mindenkit és mindent nagy szeretettel, fenntartás nélkül elfogadott. El tudta fogadni a betegséget is, és a megváltoztathatatlant is. Csak egyszer panaszkodott, de másnap már így szólt: „Sajnálom, hogy ilyen türelmetlen voltam, mert vannak itt két-három évesek is, akik még nem is éltek. Én már éltem húsz évet!” Ha lehetősége volt, játszott kis betegtársaival.” – emlékeztek Bence szülei a Gyermekegészségügyi Központban töltött nehéz napokra.

Utolsó szavai a halálos ágyán ezek voltak: „Köszönöm, Istenem!” 

 raka.pngKapus, mindörökké – Rakaczki Bence emléke mindig velünk marad!

Hazai Futball YouTube-csatorna »

A bejegyzés trackback címe:

https://futballunk.blog.hu/api/trackback/id/tr1616731620

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása